Rhode Island International Film Festival announces 2022 winners (2023)

40th Flickers’ Rhode Island International Film Festival has announced the complete list of award winners for 2022 festival, which took place from August 8-14.

Flickers’ Rhode Island International Film Festival (RIIFF) takes place every year in Providence and Newport, Rhode Island as well as satellite locations throughout the state.RIIFF is accredited as a qualifying festival by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, the British Academy of Film and Television and the Academy of Canadian Cinema and Television (ACCT).

Flickers’ Rhode Island International Film Festival (RIIFF) is an Academy Award® qualifying festival for the short film categories. Winners of Best Short Film Live Action (Grand Prize), Best Documentary Short (Grand Prize), and Best Animated Short (Grand Prize) will be eligible for consideration in the short film categories of the Academy Awards® without the standard theatrical run, provided the films otherwise complies with the Academy Rules.

Rhode Island International Film Festival 2022 winners

The 2022 Flickers’ Rhode Island International Film Festival has announced its winners for the 40th edition in 34 categories.

The Pakistani short drama “Sandstorm” (“Mulaqat”)by Seemab Gul, the Irish animated short film “The Fall of the Ibis King” by Mikai Geronimo and Josh O’Caimh and the American short documentary “Almeda” by Paul Hairston won the Grand Prizes of the 2022 Flickers’ Rhode Island International Film Festival and earned RIIFF’s official Academy nomination.

Best Live Action Short

Grand Prize:
“Sandstorm” (“Mulaqat”) (Pakistan), Directed by Seemab Gul

“Sandstorm” (“Mulaqat”) by Seemab Gul from Pakistan won the Best Live Action Short Grand Prize of the 2022 Flickers’ Rhode Island International Film Festival, or 40th RIIFF, and earned RIIFF’s official Academy nomination.

First Prize:
“Titan” (Belgium), Directed by Valéry Carnoy
Tied With:
“Joy” (United Kingdom), Directed by Alexandra Brodski

Best Short Animation

Grand Prize:
“The Fall of the Ibis King” (Ireland), Directed by Mikai Geronimo and Josh O’Caimh

“The Fall of the Ibis King” by Mikai Geronimo and Josh O’Caimh from Ireland won the Best Short Animation Grand Prize of the 2022 Flickers’ Rhode Island International Film Festival, or 40th RIIFF, and earned RIIFF’s official Academy nomination.

First Prize:
“The Seine’s Tears” (France), Directed by Yanis Belaid, Eliott Benard, Nicolas Mayeur, Etienne Moulin, Hadrien Pinot, Lisa Vicente, Philippine Singer, Alice Letailleur
Tied With:
“Hi! How are you?” (France), Directed by Gaïa Grandin-Mendzylewski

Best Short Documentary

Grand Prize:
“Almeda” (United States), Directed by Paul Hairston

“Almeda” by Paul Hairston from United States won the Best Short Documentary Grand Prize of the 2022 Flickers’ Rhode Island International Film Festival, or 40th RIIFF, and earned RIIFF’s official Academy nomination.

First Prize:
“Gina” (United States), Directed by Kathryn Prescott
Tied With:
“Holy Cowboys” (India), Directed by Varun Chopra

Best Feature

Grand Prize:
“Unidentified Objects” (United States), Directed by Juan Felipe Zuleta

First Prize:
“Nowhere” (Belgium), Directed by Peter Monsaert
Tied With:
“Baby Pyramid” (Denmark), Directed by Cecilie McNair

Best Feature Documentary

Grand Prize:
“Of Medicine and Miracles” (United States), Directed by Ross Kauffman

First Prize:
“The Book of Harth” (United States), Directed by Pierre Guillet
Tied With:
“Being Michelle” (United States), Directed by Atin Mehra

Filmmaker of the Future Award

Winner: Frankie Kraft, director of “Help Her Live”, United States

Filmmaker of the Future Award is Presented to a filmmaker whose vision excites audiences and judges alike about the potential to produce compelling and successful films in the future.

Best Actor

William Sadler for his performance in “A Stage of Twilight” directed by Sarah T.
Schwab from United States.

Best Actress

Nessa Norich for her performance in “Jelly Bean”, which she wrote and directed as
well.

Best Comedy Short

Grand Prize:
“Goodnight Henry” (United Kingdom), Directed by Isher Sahota

First Prize:
“The F-Word” (United States), Directed by Alex Cannon and Paul Cannon
Tied With:
“Half” (United States), Directed by Jacob Roberts

Best Experimental

Grand Prize:
“I’m Late” (Japan), Directed by Sawako Kabuki

First Prize:
“Hypernormality” (France), Directed by Jordan Illel Cardoso
Tied With:
“It’s Coming It’s Real” (United States), Directed by Alexia Oldini, Steven Gray

Best Director

Grand Prize:
“Here Ends The World We’ve Known” (France), Directed Anne-Sophie Nanki

First Prize:
“Groom” (Ireland), Directed by Leyla Josephine Coll-O’Reilly
Tied With:
“Tarneit” (Australia), Directed by John Sheedy

The Marlyn Mason Award

The Marlyn Mason Award is presented to new voices, new perspectives by women in film.

Grand Prize:
“Everybody Goes to the Hospital” (United States), Directed by Tiffany Kimmel

First Prize:
“The Country Club” (United States), Directed by Fiona Robert
Tied With:
“Americanized” (United States), Directed by Erica Eng

Directorial Discovery Award

Grand Prize:
“Yield” (United States), Directed by Ani Schroeter

First Prize:
“Sucking Diesel” (Ireland), Directed by Sam McGrath
Tied With:
“Cherry” (Israel), Directed by Naama Lahav

Best Cinematography

Grand Prize:
“How She Didn’t Die” (Switzerland, United States, Spain), Cinematogarpher: Jeff Bierman, Directed by Antonio Tibaldi

First Prize:
“Oh It Hertz” (Norway/Sweden), Cinematographer: Måns Berthas, Directed by Gunnar Hall Jensen
Tied With:
“The Speed of Sound” (United States), Cinematographer: Matthew Tyler, Directed by Matthew Tyler

RIIFF New England Director’s Award

Grand Prize:
“Dad and Me” (United States), Directed by David H. Angell

First Prize:
“Acquiescence” (United States), Directed by Manya Branham
Tied With:
“Hip Cat” (United States), Directed by Josh Kirk

Soldiers and Sacrifice Award

Soldiers and Sacrifice Award celebrates stories that commemorate America’s heroes.

Grand Prize:
“The Metal Detector” (United States), Directed by Brendan Hughes

First Prize:
“EYEHOLES” (United Kingdom), Directed by Paisley Valentine Walsh

RIIFF Director’s Choice Award

“Ball and Vase” (United States), Directed by David Baram

Hearts, Minds, Souls Award

Hearts, Minds, Souls Award celebrates films that reflect the Jewish experience.

Grand Prize:
“Holy Holocaust”, Directed by Osi Wald and Noa Berman-Herzberg

First Prize:
“By Any Means: Manny Kirchheimer Makes Sons at 90” (Japan), Directed by Taiki Sugioka
Tied with:
“I’ll Be Frank” (Germany), Directed by Aaron Lucas

Best Editing

Grand Prize:
“Neige” (Canada), Edited by Sophie Farkas Bolla, Directed by Paule Beaudoin

First Prize:
“Astor Place the American Dream” (United States), Edited by Daniele di Maio, Directed by Giuseppe Malpasso

First Prize:
“Solarium” (France), Edited by Daniel Darmon, Directed by Jonathan Koulavsky

Best Screenplay

Grand Prize:
“Lilian” (United Kingdom), Written/Directed by Cathy Tyson

First Prize:
“Lamb” (Ireland), Directed by Sinéad O’Loughlin
Tied With:
“Dealing with Dad” (United States), Written/Directed by Tom Huang

Flickers’ Ambassador Award

Flickers’ Ambassador Award is presented to an individual who inspires and empowers communication and cultural
understanding.

Flickers’ Ambassador Award winner:
Michael Cuomo, actor.

Flickers’ International Humanitarian Award

Flickers’ International Humanitarian Award is given annually to films or filmmakers who inspire social change and community outreach
and strive to better the world in which we live.

Grand Prize:
“Covid Century – The Pandemic Preparedness Dilemma” (Germany), Directed by Michael Wech

First Prize:
“No Time To Fail” (United States), Directed by Sara Archambault, Margo Guernsey
Tied With:
“String of Stories” (United States), Directed by Indrani Nayar-Gall

Alternative Spirit Award (LGBTQ) Short

Grand Prize:
“Parrot” (United States), Directed by Kyle B. Thompson

First Prize:
“Hard” (United States), Directed by Robin Takao D’Oench
Tied WIth:
“The Syed Family Xmas Eve Game Night” (United States), Directed by Fawizia Mirza

Alternative Spirit Award (Documentary)

Grand Prize:
“Not a Tame Lion” (United States), Directed by Craig Bettendorf

First Prize:
“Hard Labour” (Canada), Directed by Apolla Echino

Alternative Spirit Award (Feature)

Grand Prize:
“Jimmy and Carolyn” (United States), Directed by James Andrew Walsh

First Prize:
“Magdalena” (Poland), Directed by Filip Gieldon

KidsEye International Film Festival

KIDSEYE International Film Festival is presented to a film that resonates with the filmmaker within both children and adults
alike.

Best Children’s Animation

Grand Prize:
“Kayak” (France), Directed by Solene Bosseboeuf, Flore Dechorgnat, Tiphaine Klein, Auguste
Lefort, Antoine Rossi

First Prize:
“Run Totti Run” (United States), Directed by Shad Lee Bardbury
Tied With:
“Black Slide” (Israel), Directed by Uri Lotan

Best Musical Documentary

Grand Prize:
Omar Sosa’s 88 Well-Tuned Drums” (United States), Directed by Soren Sorenson

First Prize:
“Bonnie Blue: James Cotton’s Life of the Blues” (United States), Directed by Bestor Cram

Green Planet Award

Green Planet Award celebrates the vision of man’s shared humanity and achieving sustainability on our
planet.

Grand Prize:
“Terra Cene” (United Kingdom), Directed by Nono Ayuso, Rodrigo Inada

First Prize:
“Nuisance Bear” (Canada), Directed by Jack Weisman, Gabriela Vanden
Tied With:
“Turtles On The Hill” (United States), Directed by Carolyn Decker

Vortex Sci-Fi & Fantasy Award

Grand Prize:
“Killing the eunuch KHAN” (Iran), Directed by Abed Abest

First Prize:
“Cub Scout” (United States), Directed by Matt Heder
Tied with:
“Eleusis” (Russia), Directed by Arturo R. Jiménez

Breaking Boundaries

Breaking Boundaries award is presented to films that celebrate the endurance of the human spirit and resilience in the face of
injustice.

Grand Prize:
“From Hood to Holler” (United States), Directed by Pat McGee

First Prize:
“Employee of the Month” (Nigeria, USA), Directed by Goga Clay
Tied With:
“Man To Man” (United Kingdom), Directed by Shehroze Khan

Best Student Film Award

Grand Prize:
“Dying to Survive” (United States), Directed by Anna Sorig

First Prize:
“Suck it Hard” (United States), Directed by Eva Neuwirth

Best Music Video

Grand Prize:
“Rodney Chrome – To The Money” (United States), Directed by Zac Dov Wiesel

First Prize:
“We will become better” (Latvia, Russia), Directed by Adzej Gavriss

Best Podcast

Grand Prize:
“All Night Radio” (United States), Ali Silva, Gustavo Rodriguez

First Prize:
“Murder, She Told” (United States), Kristen Seavey

Best Television Pilot/Webisode

Grand Prize:
“Happily Married” (Canada), Directed by Jean-François Rivard

First Prize:
“Why are you like this” (Australia), Directed by Jessie Oldfield and Adam Murfet
Tied With:
“Phantom Feelings” (Denmark), Directed by Rikke Kolding

Deed News onGoogle News,LinkedIn,Twitter,Facebook,Instagram,
Vimeo,YouTube

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Madonna Wisozk

Last Updated: 01/27/2023

Views: 5905

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Madonna Wisozk

Birthday: 2001-02-23

Address: 656 Gerhold Summit, Sidneyberg, FL 78179-2512

Phone: +6742282696652

Job: Customer Banking Liaison

Hobby: Flower arranging, Yo-yoing, Tai chi, Rowing, Macrame, Urban exploration, Knife making

Introduction: My name is Madonna Wisozk, I am a attractive, healthy, thoughtful, faithful, open, vivacious, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.